"Kształcić tyl­ko umysł człowieka, nie udzielając mu nauk mo­ral­nych, to stwarzać zag­rożenie społeczne"  Theodore Roosevelt

Wizyta w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec

W dniu 09.12.2016 r. uczniowie klas drugich naszego gimnazjum, uczący się języka niemieckiego, mieli okazję gościć, pod opieką pani Beaty Kowalskiej, nauczycielki języka niemieckiego, w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

Punktualnie, o godz. 10.30, uczniowie stawili się pod bramą ambasady i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi przepisów

bezpieczeństwa na jej terenie, wyłączyli telefony komórkowe. Następnie przeszli przez tak zwaną „śluzę”, która wykryła posiadane przez nich przedmioty metalowe, ale nie musieli ich oddawać. „Piszczeli” przy tym, co niemiara, co było bardzo zabawne.

W przestronnym foyer powitani zostali przez panią Marię Albers z wydziału prasowego ambasady, która poprowadziła całe spotkanie. Uczniowie zostali zaproszeni do sali konferencyjnej, w której odbywają się różne ważne wydarzenia związane z pracą ambasady. Tutaj uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację dotyczącą naszych zachodnich sąsiadów, oraz niektórych aspektów pracy w ambasadzie. Już pierwsza część prezentacji wzbudziła u uczniów taką lawinę pytań, że rozmowa szybko zeszła na różne inne aspekty, dotyczące nie tylko ambasady, ale również życia w Niemczech i naszych stosunków dobrosąsiedzkich. Okazja była ku temu doskonała, jako że w tym roku mija 25 rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Pani Maria Albers okazała się osobą bardzo otwartą na dociekliwość uczniów i starała się udzielić możliwie wyczerpujących odpowiedzi na każde z zadanych przez uczniów pytań.

Ta ożywiona dyskusja trwała półtorej godziny, choć spotkanie przewidziane zostało tylko na godzinę. Po tym czasie uczniowie musieli niestety opuścić teren ambasady, jako że kolejna grupa uczniów z innej szkoły, czekała już na swoją kolej. Uczniowie podziękowali pani Albers za tak ciekawe spotkanie i w nagrodę za swoją aktywność zostali przez nią zaproszeni na kolejną wizytę, ponieważ zostało im jeszcze mnóstwo pytań, które chcieliby zadać jej w przyszłości.

I tak, uzbrojeni w nową wiedzę, dotyczącą aspektów kulturoznawczych, historycznych i „ambasadoznawczych”, uczniowie wrócili do szkoły na, pozostałe im jeszcze w tym dniu, lekcje.

W tym miejscu chciałabym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować pani Marii Albers, w imieniu swoim i moich uczniów, za tak wspaniałe spotkanie i za jej otwartość na wszelkie pytania, nawet te najtrudniejsze.