zmień kontrast
A+  A-
ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59

Aktualności

Warsztaty dziennikarskie z Mariuszem Jałoszewskim
Warsztaty dziennikarskie z Mariuszem Jałoszewskim
23-05-2022

We wtorek, 17 maja, na warsztaty dziennikarskie do naszej szkoły przybył Mariusz Jałoszewski, dziennikarz portalu OKO.press, piszący o prawie, sądach i prokuraturze. Nasz gość, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, pracował w największych ogólnopolskich dziennikach – „Rzeczpospolitej”, „Polska The Times” i „Gazecie Wyborczej”. W swoim dorobku ma teksty śledcze. Rozmawiał z nami o tym, czym jest dziennikarski temat, podawał przykłady na znalezienie źródła informacji. Mówił także, w jaki sposób należy weryfikować informatorów. Zachęcał do wybrania zawodu dziennikarza. -  To zawód, który chroni przed nudą – twierdzi nasz gość.  Rozmowy po spotkaniu przeszły w fazę kuluarową i toczyły się jeszcze długo po warsztatach. 

Wizyta duszpasterska kardynała Kazimierza Nycza
Wizyta duszpasterska kardynała Kazimierza Nycza
18-05-2022

17 maja naszą szkołę odwiedził ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz z delegacją duchownych. Młodzież przygotowała z tej okazji akademię na temat patrona naszej szkoły, Roberta Schumana. Stało się to pretekstem do rozmowy z uczniami o miejscu każdego człowieka w społeczeństwie i o pięknych przykładach życia i działania twórców integracji europejskiej. Ksiądz Kardynał rozmawiał również z dyrekcją i gronem pedagogicznym o wyzwaniach współczesnej edukacji.

Patronat wydziału Prawa i Administracji UW
Patronat wydziału Prawa i Administracji UW
14-05-2022

Od nowego roku szkolnego 2022/2023 nasze liceum podejmuje współpracę z wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.W jej ramach będą prowadzone warsztaty przez pracowników uniwersytetu dla naszych uczniów, stacjonarnie i na terenie  uniwersytetu. W kolejnych latach planujemy utworzenie klas patronackich.

projekt międzynarodowy W Krzyżowej
projekt międzynarodowy W Krzyżowej
11-05-2022
W dniach 5-10.05.2022 uczniowie naszego liceum wraz z młodzieżą niemiecką wzięli udział w warsztatach w ramach Międzynarodowego projektu „ Moja Historia, Twoja Historia”. Pierwszy cykl zajęć służył integracji i poznaniu się uczestników, zaprezentowaniu swojej szkoły i miasta. Kolejne warsztaty dotyczyły historii swoich rodzin. Ważnym punktem projektu była prezentacja wykonanej pracy, która dotyczyła wybranej tematyki:
1. Polska i Niemcy w UE.
2. Opozycja i społeczeństwo obywatelskie.
3. Migracje.
4. Propaganda.
W czasie warsztatów odwiedziła uczestników delegacja z Niemiec:
Birgit Honé – Minister ds Federalnych i Europejskich oraz Rozwoju Regionalnego
Grant Hendrik Tonne – dolnosaksoński Minister Kultury
Hans Jörg Neumann, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.
Uczniowie wykazali się otwartością, kreatywnością i zaangażowaniem w czasie zajęć warsztatowych. Oprócz sumiennej pracy ważnym doświadczeniem były relacje i przyjaźnie, które zawiązały się podczas wspólnych spotkań.
Wszyscy jesteśmy wdzięczni za ten czas.
Zapraszamy na festyn szkolny
Zapraszamy na festyn szkolny
07-05-2022

10 czerwca 2022 r. o godz. 15:30 - 18:30

W programie: rozgrywki i zawody sportowe, kawiarenka, grill, loteria fantowa, kiermasz kwiatów, dmuchańce, zimna lemioniada.

 

 

Pozostałe aktualności
Strona główna

NASZE MOTTO TO:
DOBRE
LICEUM NA MOKOTOWIE = CX Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana

oraz

DOBRA SZKOŁA PODSTAWOWA NA MOKOTOWIE = Szkoła Podstawowa Nr 371 im. Sandro Pertiniego

 

Opowiadania dla dzieci zaczyna się często słowami: „Za górami, za lasami....”

My nie będziemy opowiadać bajek tylko opisywać rzeczywistość, a naszą publikę stanowić będą nie tyle dzieci, ale przede wszystkim młodzież... dlatego też zaczniemy inaczej:

...Z dala od hałasu miasta a jednocześnie w jego centrum, w spokojnym, zielonym zakątku Sadyby...

 

Witam Państwa serdecznie,

Zespół Szkół Nr 59 to placówka w skład której wchodzą: CX Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana oraz Szkoła Podstawowa Nr 371 im. Sandro Pertiniego Obie szkoły funkcjonują w obrębie zespołu, ale na swój sukces i renomę pracują indywidualnie.

„Dobre liceum na Mokotowie... dobra szkoła podstawowa na Mokotowie.... - jakie ma być?”

Takie pytanie postawiłam sobie, po objęciu stanowiska dyrektora Zespołu Szkół. Nad odpowiedzią na nie, pracowaliśmy bardzo intensywnie, wspólnie z naszą kadrą i naszymi uczniami...

Nie ograniczyliśmy się do sformułowania wyświechtanych frazesów oraz pompatycznych haseł. Wszyscy wiemy, że zarówno liceum jak i szkoła podstawowa powinny być: renomowane (pytanie co o tym atrybucie stanowi?), przyjazne (to bezdyskusyjne, lecz co przez to rozumiemy?), czy wolne od używek (łatwo powiedzieć, ale jak uchronić młodzież przed dopalaczami i narkotykami?)... w szczególności zaś właśnie takie powinno być liceum na Sadybie czy szkoła podstawowa na Mokotowie - osiedla/dzielnicy, która ze względu na swoją długą tradycję (obok Starego Miasta i Wilanowa jest najstarszą częścią Warszawy) czy wielkość (najludniejsza dzielnica m.st.) powinna świecić przykładem.

Mokotów to dzielnica, w której pod hasłem liceum ogólnokształcące i szkoła podstawowa możemy doliczyć się na dzień dzisiejszy łącznie 25 takich placówek publicznych. Jesteśmy na tej liście i naturalnie jesteśmy jedną z nich, ale nie chcemy być jednym z wielu... liceów w Warszawie lub jedną z wielu szkół podstawowych w Warszawie. Zespół Szkół Nr 59 to nie tylko placówka oświatowa, ale przede wszystkim miejsce pracy i dojrzewania wielu ludzi, którzy mają przed sobą swoje cele i plany. Jako dyrektor zawsze staram się wyjaśnić innym, że możemy, a nawet powinniśmy traktować go jako swoisty dom, w którym nie brak problemów, ale i rozwiązań, potknięć ale i triumfów, trudności , ale i satysfakcji. Chcemy żeby Szkołą Podstawowa Nr 371 była określana jako dobra szkoła podstawowa na Mokotowie, a CX Liceum Ogólnokształcące jako dobre liceum na Mokotowie. W osiągnięciu tego fundamentalnego celu, wspierają nas także rodzice i opiekunowie naszej młodzieży, a także lokalna społeczność.

Określenie szczegółowych kryteriów: czym ma być dobre liceum w Warszawie czy dobra szkoła podstawowa w Warszawie lub lokalnie - na Mokotowie - zajęło trochę czasu. Jednakże, to był dopiero początek naszej wieloletniej drogi, w której najważniejszym aspektem był jej świadomy i rzeczowy wybór. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie procesu realizacji zadań i celów, które postawiliśmy przed sobą. Z uwagi na wielkie ambicje i rozległe plany, zaś ograniczone możliwości (kadrowe i finansowe) - proces ten w dalszym ciągu trwa. Nowe metody nauczania, współczesne i coraz bardziej powszechne technologie, rosnące oczekiwania młodzieży z naszej dzielnicy - Mokotowa, ale i całego miasta - Warszawy, dopingują nas do ciągłej pracy na rzecz naszej szkoły podstawowej i naszego liceum. Więcej na temat konkretnych założeń można przeczytać tutaj: (link do strony: "Wywiad z Dyrektorem SP 371 i CX LO")

Poza konkretnymi osiągnięciami naukowymi (które uważamy za kluczowe dla prestiżu naszego liceum i szkoła podstawowa na Mokotowie) oraz sportowymi (które traktujemy za nie mniej ważne), urzeczywistniamy także dużo przedsięwzięć, których realizację w sposób bardzo mierzalny możemy zaprezentować (link do strony: "Przedsięwzięcia, plany i cele"). Aby móc śledzić zmiany, które zachodzą w naszej placówce uruchomiliśmy na stronie sekcję gdzie można je monitorować i sprawdzać stan ich realizacji. Zrobiliśmy to po to by mobilizować się do wspólnego wysiłku, którego rezultatem ma być coraz serdeczniejszy, piękniejszy i ciekawszy ZS59.

 

Co nas wyróżnia:  

1. Świetnie przygotowana do pracy z młodzieżą i bardzo aktywna Kadra. Podnosząca swoje kwalifikacje (uczestnictwo w wielu kursach i szkoleniach), wykorzystująca w edukacji nowe technologie. Ucząca myślenia, życzliwa i skora do realizacji przyjętych wspólnie celów i pomysłów uczniów.

2. Dysponujemy doskonałą (cały czas utrzymywaną w gotowości i modernizowaną) infrastrukturą informatyczną, w której skład wchodzą dwie pracownie komputerowe (jedna w trakcie modernizacji), tablice dotykowe, multimedialne sale lekcyjne, sieć komputerowa (w tym Wi-Fi) obejmującą całą szkołę. W planach jest m.in. zakup sprzętu video, oprogramowania specjalistycznego (nauka języków, grafiki komputerowej), drukarki i skanera 3D.

3. Stawiamy na sport. Aktywizujemy naszą młodzież do uczestnictwa w zawodach sportowych. Odnosimy sukcesy w  mniej znanych i bardzo indywidualnych dyscyplinach sportowych, takich jak np. TAEKWON-DO. Modernizujemy boisko piłkarskie dostosowując je do tego by spełniało standardy boiska ligowego (wymiary, oświetlenie, trybuny, szatnie). Będziemy rozwijać wiele nieznanych wcześniej szerszej publiczności sekcji sportowych. 

4. Co jeszcze?: Mamy wokół dużo zieleni, która sprawia że przebywanie w szkole i jej otoczeniu jest przyjemniejsze. Od lat jesteśmy chwaleni za smaczne jedzenie na stołówce (o którym sława już dawano rozniosła się poza szkołę). Jesteśmy szkołą podstawową i liceum bez nałogów (m.in. dzięki edukacji i rozmowie z młodzieżą). Podejmujemy rozmaite inicjatywy proekologiczne: sadzenie drzew, rajdy rowerowe; organizujemy prelekcje na tematy trapiące naszych uczniów...

 

Reasumując: sukcesem nas wszystkich, będzie określanie naszej szkoły podstawowej i naszego liceum, najlepszym lub jednym z najlepszych szkół podstawowych / liceum na Mokotowie. Do wspólnej, ciężkiej i długiej pracy na rzecz tego ideału zachęcam wszystkich pracowników, uczniów, rodziców i ludzi dobrej woli. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie uwagi, podpowiedzi, krytyczne opinie... Jestem do Państwa dyspozycji... Zdaje sobie sprawę, że aby zasłużyć na tytuł: "dobre liceum na Mokotowie" lub "dobra szkoła podstawowa na Mokotowie" trzeba włożyć wiele lat pracy, ale wyzwania takiego się podejmuje. 

 

Zachęcam Państwa do częstego odwiedzania naszej nowej strony Internetowej. Medium to będziemy starać się używać systematycznie, by dostarczać Państwu zawsze aktualne i wartościowe informacje o Naszej Szkole.