zmień kontrast
A+  A-
ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59

Aktualności

Wyjście do Narodowego Instytutu Audiowizualnego
Wyjście do Narodowego Instytutu Audiowizualnego

W dniach 4 i 18 listopada 2015r. licealiści mieli okazję zobaczyć co kryje w sobie niedawno otwarty, znajdujący się tuż przy stacji metra Służew, zmodernizowany budynek z czerwonym wejściem. Jest to siedziba Narodowego Instytutu Audiowizualnego, którą młodzież zwiedziła w ramach edukacji czytelniczo medialnej.

Zadaniem tej instytucji jest utrwalanie, przechowywanie, promocja i udostępnianie polskiego dziedzictwa kulturalnego, przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik audiowizualnych. Budynek między innymi mieści :

  • salę audiowizualną, w której odbywają się cyfrowe projekcje 4K, z wykorzystaniem systemu dźwięku kinowego DOLBY ATMOS. To druga sala w Polsce, wykonana w tej technologii;
  • salę konferencyjną Minimax-  z kabiną dla tłumaczy, w której odbywają się spotkania, konferencje i seminaria;
  • sale warsztatowe, pracownie rekonstrukcji cyfrowej i digitalizacji, których wyposażenie pozwala digitalizować materiały nagrane na kasetach VHS, również pochodzące ze zbiorów rodzinnych, w ramach akcji „Domowe archiwum”;
  • archiwum, którego zasoby sięgają 5 petabajtów pamięci, co odpowiada 5 mln płyt DVD;
  • czytelnię, dysponującą 16 stanowiskami komputerowymi, z dostępem do 10 000 materiałów.

Uczestnicy wycieczek mieli okazję obejrzeć film i usłyszeć na czym polega technologia najnowocześniejszego systemu dźwiękowego. Odwiedzili pracownie i salę kolaudacyjną, zobaczyli także Cafe’ Gorączka-  miejsce spotkań ludzi kultury i dziedziniec Cztery pory roku -  strefę relaksu i miejsce projekcji filmów kina plenerowego. Na dziedzińcu latem odbywają się różne wydarzenia muzyczne, np.: silent disco. Uczniowie dowiedzieli się co można znaleźć na portalu NiNA- teki (ninateka.pl). Wyczerpujących informacji zwiedzającym udzielali pracownicy NInA: p. Anna Gąsiorowska i p. Roman Urzędowski, którym serdecznie dziękujemy.