W dniach od 9 do 11 października br., w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, odbyła się już 11 edycja niezwykle ciekawej imprezy, której organizatorami są, jak co roku, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Urząd Patentowy RP, oraz Politechnika Warszawska. Uczniowie, z Zespołu Szkół nr 59, w Warszawie, z klasy 2a i 2b gimnazjum, z dużym zainteresowaniem
zwiedzili Międzynarodową Wystawę Wynalazków.
IWIS to największa w Polsce wystawa międzynarodowa zajmująca się promowaniem innowacyjnych rozwiązań, których autorami są wynalazcy z wielu krajów tj.: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Iranu, Tajwanu, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Rumunii. W trakcie wystawy IWIS 2017 swoje osiągnięcia zaprezentowały zarówno instytuty badawcze, przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe, szkoły, jak i indywidualni wynalazcy. Wszystkie rozwiązania były kwalifikowane według 20 różnych kategorii począwszy od ekologii i ochrony środowiska, przez mechanikę, elektronikę, energetykę, aż po rozwiązania z zakresu medycyny. Polscy innowatorzy zaprezentowali ponad 100 oryginalnych rozwiązań technicznych z wielu dziedzin nauki, z których spora część została już wdrożona do przemysłu. Na uwagę zasługuje uczestnictwo w IWIS 2017 grupy, ponad 20. młodych innowatorów - laureatów konkursów i olimpiad innowacji technicznych organizowanych przez środowisko inżynierów i techników skupionych w Naczelnej Organizacji Technicznej.
Wystawa została objęta patronatem, m. in. : Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Europejskie Stowarzyszenie Wynalazców (AEI), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych (IFIA), Naczelnej Organizacji Technicznej, i in. Międzynarodowe Jury przyznało polskim wystawcom za ich innowacyjne projekty oraz wynalazki medale: - platynowe, - złote z wyróżnieniem, - złote, - srebrne, - brązowe. Polscy wystawcy otrzymali szereg nagród specjalnych z jednostek oraz organizacji krajowych i zagranicznych, które uczestniczyły w tegorocznej wystawie. Należy wspomnieć o bardzo ważnej roli jaką spełnia wystawa wynalazków; to krzewienie wśród młodzieży postaw innowacyjnych i twórczego postrzegania świata. Uczniowie Zespołu Szkół nr 59, zapoznali się z Warszawską Międzynarodową Wystawą Wynalazków pod opieką nauczycieli: pań Kamilli Dobrzenieckiej i Katarzyny Tomaszewskiej oraz pana Kazimierza Okraszewskiego, opiekuna szkolnego Koła Młodego Innowatora.