zmień kontrast
A+  A-
ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59

Aktualności

Międzynarodowa  Warszawska  Wystawa  Wynalazków  -  IWIS 2017
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków - IWIS 2017

W dniach od 9 do 11 października br., w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, odbyła się  już 11 edycja niezwykle ciekawej imprezy, której organizatorami są, jak co roku, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Urząd Patentowy RP, oraz Politechnika Warszawska. Uczniowie, z Zespołu Szkół nr 59, w Warszawie, z klasy 2a i 2b gimnazjum, z dużym zainteresowaniem    

zwiedzili  Międzynarodową Wystawę Wynalazków.    

IWIS to największa w Polsce wystawa międzynarodowa zajmująca się promowaniem  innowacyjnych rozwiązań, których autorami są wynalazcy z wielu krajów tj.: Bułgarii, Chorwacji, Czech,  Iranu, Tajwanu, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Rumunii. W trakcie wystawy IWIS 2017 swoje osiągnięcia zaprezentowały zarówno instytuty badawcze, przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe, szkoły,  jak  i indywidualni wynalazcy. Wszystkie rozwiązania były kwalifikowane    według 20 różnych kategorii począwszy od ekologii i ochrony środowiska, przez mechanikę, elektronikę, energetykę, aż po rozwiązania z zakresu medycyny. Polscy  innowatorzy zaprezentowali ponad 100 oryginalnych rozwiązań technicznych z wielu dziedzin nauki, z których spora  część została już wdrożona do przemysłu. Na uwagę zasługuje uczestnictwo w IWIS 2017  grupy, ponad 20.  młodych innowatorów - laureatów konkursów i olimpiad innowacji technicznych  organizowanych  przez środowisko inżynierów i techników skupionych  w Naczelnej Organizacji  Technicznej. 

               Wystawa została objęta patronatem, m. in. :  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Europejskie Stowarzyszenie Wynalazców (AEI), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych (IFIA), Naczelnej Organizacji Technicznej, i in. Międzynarodowe Jury przyznało polskim wystawcom za ich  innowacyjne projekty oraz wynalazki  medale: - platynowe, - złote   z wyróżnieniem, - złote,  - srebrne, - brązowe. Polscy wystawcy otrzymali szereg nagród specjalnych z jednostek oraz organizacji krajowych i zagranicznych, które uczestniczyły w tegorocznej wystawie.  Należy wspomnieć o bardzo ważnej roli jaką spełnia wystawa wynalazków;  to  krzewienie wśród  młodzieży postaw innowacyjnych i twórczego postrzegania świata. Uczniowie Zespołu Szkół nr 59, zapoznali  się z Warszawską Międzynarodową Wystawą Wynalazków  pod opieką nauczycieli: pań Kamilli Dobrzenieckiej i  Katarzyny  Tomaszewskiej oraz  pana Kazimierza Okraszewskiego, opiekuna szkolnego Koła Młodego Innowatora.