zmień kontrast
A+  A-
ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59

Aktualności

Maria Ginter – portret malarki i sportsmenki
Maria Ginter – portret malarki i sportsmenki

25 września w Muzeum Więzienia Pawiak odbyła się prelekcja poświęcona pamięci artystki zmarłej w 2011 r. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na wykład pana Michała Rybaka, pracownika Muzeum Niepodległości i znawcę historii Warszawy. Przybliżył postać Marii Ginter, uczestniczki ruchu oporu podczas II wojny światowej, powstania warszawskiego i więźniarki Pawiaka.

Nieco zapomniana w ojczyźnie, sławę zyskała za granicą. Malowała, rzeźbiła, pisała książki. Organizowała wystawy swoich prac. Wiele podróżowała. Zasłynęła jako pierwsza kobieta w Polsce zawodowo jeżdżąca samochodem ciężarowym. Należała do klubu automobilowego, ścigając się w rajdach, w których zajmowała często wysokie lokaty. Interesowała się szybownictwem, uprawiała z sukcesami jeździectwo, narciarstwo i tenis. W tej ostatniej dyscyplinie toczyła zacięte boje z Jadwigą Jędrzejowską, najlepszą w historii polską zawodniczką. Była członkinią polskiego PEN Clubu i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kochała zwierzęta. Pomagała warszawskim schroniskom. Sama posiadała kilka psów.

Druga część spotkania była poświęcona historii więzienia. Można było obejrzeć wszelkie zgromadzone na Pawiaku pamiątki oraz zwiedzić wnętrza gmachu cieszącego się ponurą sławą. Z pewnością była to niezwykle pouczająca lekcja historii!