zmień kontrast
A+  A-
ZS59 ZS59 ZS59 ZS59 ZS59

Aktualności

 Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja
30-04-2021

Witaj maj, 3maj!
230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja!
Uchwalona 3 Maja 1791 r. na Sejmie Czteroletnim ustawa zasadnicza była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Otwierała drogę do dalszych reform, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować niezależność polityczną oraz świadectwem jego dojrzałości politycznej.

Informacje dla maturzystów
Informacje dla maturzystów
30-04-2021

Drodzy maturzyści przypominamy, że przychodzicie do szkoły w dniu matur o godz. 8.30 lub 13.30, musicie mieć maseczki, zachowujecie dystans. Wchodzicie do szkoły wejściem od boiska i idziecie pod salę, w której piszecie egzamin. Każda grupa  będzie miała wyznaczoną sale, gdzie będzie można zostawić swoje rzeczy m.in telefony i torebki. Pamiętajcie o dezynfekcji rąk, musicie mieć własne przybory do pisania, własną butelkę wody, dowód osobisty....więcej informacji w załączniku

Wytyczne OKE egzaminy 2021

Życzenia dla maturzystów 2021
Życzenia dla maturzystów 2021
30-04-2021

Drodzy Maturzyści,

przed Wami egzamin, który kończy pewien etap w Waszym życiu i jednocześnie rozpoczyna się nowy.

Mamy świadomość, że nie było łatwo. Nauka w czasie pandemii kosztowała Was wiele wysiłku i samodyscypliny. Tym bardziej doceniamy Wasz wysiłek.

Życzymy Wam powodzenia na egzaminie maturalnym. Wierzymy, że osiągnięte wyniki staną się przepustką na wymarzone kierunki studiów. Za wszystkich Was mocno trzymamy kciuki.

Powodzenia!

                                        Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół nr 59

Po dniu otwartym dla kandydatów LO
Po dniu otwartym dla kandydatów LO
28-04-2021
Gość warsztatów dziennikarskich – Amelia Łukasiak
Gość warsztatów dziennikarskich – Amelia Łukasiak
27-04-2021

Jakie predyspozycje powinien mieć dziennikarz? Czy Internet wymusił zmiany w sposobie wykonywania tego zawodu? Co charakteryzuje obecne media? Na te pytania odpowiadała nam pani Amelia Łukasiak, kolejny gość warsztatów dziennikarskich, które odbyły się w naszej szkole 19.04.2021 r. Tym razem mieliśmy okazję spotkać się nie tylko z dziennikarką, ale także osobą przez wiele lat zarządzającą znaczącymi mediami. Pani Łukasiak była redaktor wicenaczelną dziennika Rzeczpospolita, dyrektorem w stacji RTL 7, prezesem TV Plus.

Na spotkaniu opowiedziała nam swoją historię zawodową, przybliżyła zmiany, które zaszły na rynku medialnym od czasów transformacji. Naszego gościa pytaliśmy o różnice pokoleniowe w korzystaniu z mediów, protest medialny “Media bez wyboru”, przejęcie przez Orlen koncernu Polska Press i artykuł 212 kk, który pozwala wsadzać do więzienia za zniesławienie. Na końcu spotkania pani Łukasiak podzieliła się z nami wrażeniami z zajęć prowadzonych studiach dziennikarskich.  Pytań do naszego gościa było bardzo dużo. Po burzliwym spotkaniu otrzymaliśmy obietnicę, że pani Łukasiak jeszcze się u nas pojawi.

Relację przygotował Jan Roman kl 2c.

 

Pozostałe aktualności
Strona główna

NASZE MOTTO TO:
DOBRE
LICEUM NA MOKOTOWIE = CX Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana

oraz

DOBRA SZKOŁA PODSTAWOWA NA MOKOTOWIE = Szkoła Podstawowa Nr 371 im. Sandro Pertiniego

 

Opowiadania dla dzieci zaczyna się często słowami: „Za górami, za lasami....”

My nie będziemy opowiadać bajek tylko opisywać rzeczywistość, a naszą publikę stanowić będą nie tyle dzieci, ale przede wszystkim młodzież... dlatego też zaczniemy inaczej:

...Z dala od hałasu miasta a jednocześnie w jego centrum, w spokojnym, zielonym zakątku Sadyby...

 

Witam Państwa serdecznie,

Zespół Szkół Nr 59 to placówka w skład której wchodzą: CX Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana oraz Szkoła Podstawowa Nr 371 im. Sandro Pertiniego Obie szkoły funkcjonują w obrębie zespołu, ale na swój sukces i renomę pracują indywidualnie.

„Dobre liceum na Mokotowie... dobra szkoła podstawowa na Mokotowie.... - jakie ma być?”

Takie pytanie postawiłam sobie, po objęciu stanowiska dyrektora Zespołu Szkół. Nad odpowiedzią na nie, pracowaliśmy bardzo intensywnie, wspólnie z naszą kadrą i naszymi uczniami...

Nie ograniczyliśmy się do sformułowania wyświechtanych frazesów oraz pompatycznych haseł. Wszyscy wiemy, że zarówno liceum jak i szkoła podstawowa powinny być: renomowane (pytanie co o tym atrybucie stanowi?), przyjazne (to bezdyskusyjne, lecz co przez to rozumiemy?), czy wolne od używek (łatwo powiedzieć, ale jak uchronić młodzież przed dopalaczami i narkotykami?)... w szczególności zaś właśnie takie powinno być liceum na Sadybie czy szkoła podstawowa na Mokotowie - osiedla/dzielnicy, która ze względu na swoją długą tradycję (obok Starego Miasta i Wilanowa jest najstarszą częścią Warszawy) czy wielkość (najludniejsza dzielnica m.st.) powinna świecić przykładem.

Mokotów to dzielnica, w której pod hasłem liceum ogólnokształcące i szkoła podstawowa możemy doliczyć się na dzień dzisiejszy łącznie 25 takich placówek publicznych. Jesteśmy na tej liście i naturalnie jesteśmy jedną z nich, ale nie chcemy być jednym z wielu... liceów w Warszawie lub jedną z wielu szkół podstawowych w Warszawie. Zespół Szkół Nr 59 to nie tylko placówka oświatowa, ale przede wszystkim miejsce pracy i dojrzewania wielu ludzi, którzy mają przed sobą swoje cele i plany. Jako dyrektor zawsze staram się wyjaśnić innym, że możemy, a nawet powinniśmy traktować go jako swoisty dom, w którym nie brak problemów, ale i rozwiązań, potknięć ale i triumfów, trudności , ale i satysfakcji. Chcemy żeby Szkołą Podstawowa Nr 371 była określana jako dobra szkoła podstawowa na Mokotowie, a CX Liceum Ogólnokształcące jako dobre liceum na Mokotowie. W osiągnięciu tego fundamentalnego celu, wspierają nas także rodzice i opiekunowie naszej młodzieży, a także lokalna społeczność.

Określenie szczegółowych kryteriów: czym ma być dobre liceum w Warszawie czy dobra szkoła podstawowa w Warszawie lub lokalnie - na Mokotowie - zajęło trochę czasu. Jednakże, to był dopiero początek naszej wieloletniej drogi, w której najważniejszym aspektem był jej świadomy i rzeczowy wybór. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie procesu realizacji zadań i celów, które postawiliśmy przed sobą. Z uwagi na wielkie ambicje i rozległe plany, zaś ograniczone możliwości (kadrowe i finansowe) - proces ten w dalszym ciągu trwa. Nowe metody nauczania, współczesne i coraz bardziej powszechne technologie, rosnące oczekiwania młodzieży z naszej dzielnicy - Mokotowa, ale i całego miasta - Warszawy, dopingują nas do ciągłej pracy na rzecz naszej szkoły podstawowej i naszego liceum. Więcej na temat konkretnych założeń można przeczytać tutaj: (link do strony: "Wywiad z Dyrektorem SP 371 i CX LO")

Poza konkretnymi osiągnięciami naukowymi (które uważamy za kluczowe dla prestiżu naszego liceum i szkoła podstawowa na Mokotowie) oraz sportowymi (które traktujemy za nie mniej ważne), urzeczywistniamy także dużo przedsięwzięć, których realizację w sposób bardzo mierzalny możemy zaprezentować (link do strony: "Przedsięwzięcia, plany i cele"). Aby móc śledzić zmiany, które zachodzą w naszej placówce uruchomiliśmy na stronie sekcję gdzie można je monitorować i sprawdzać stan ich realizacji. Zrobiliśmy to po to by mobilizować się do wspólnego wysiłku, którego rezultatem ma być coraz serdeczniejszy, piękniejszy i ciekawszy ZS59.

 

Co nas wyróżnia:  

1. Świetnie przygotowana do pracy z młodzieżą i bardzo aktywna Kadra. Podnosząca swoje kwalifikacje (uczestnictwo w wielu kursach i szkoleniach), wykorzystująca w edukacji nowe technologie. Ucząca myślenia, życzliwa i skora do realizacji przyjętych wspólnie celów i pomysłów uczniów.

2. Dysponujemy doskonałą (cały czas utrzymywaną w gotowości i modernizowaną) infrastrukturą informatyczną, w której skład wchodzą dwie pracownie komputerowe (jedna w trakcie modernizacji), tablice dotykowe, multimedialne sale lekcyjne, sieć komputerowa (w tym Wi-Fi) obejmującą całą szkołę. W planach jest m.in. zakup sprzętu video, oprogramowania specjalistycznego (nauka języków, grafiki komputerowej), drukarki i skanera 3D.

3. Stawiamy na sport. Aktywizujemy naszą młodzież do uczestnictwa w zawodach sportowych. Odnosimy sukcesy w  mniej znanych i bardzo indywidualnych dyscyplinach sportowych, takich jak np. TAEKWON-DO. Modernizujemy boisko piłkarskie dostosowując je do tego by spełniało standardy boiska ligowego (wymiary, oświetlenie, trybuny, szatnie). Będziemy rozwijać wiele nieznanych wcześniej szerszej publiczności sekcji sportowych. 

4. Co jeszcze?: Mamy wokół dużo zieleni, która sprawia że przebywanie w szkole i jej otoczeniu jest przyjemniejsze. Od lat jesteśmy chwaleni za smaczne jedzenie na stołówce (o którym sława już dawano rozniosła się poza szkołę). Jesteśmy szkołą podstawową i liceum bez nałogów (m.in. dzięki edukacji i rozmowie z młodzieżą). Podejmujemy rozmaite inicjatywy proekologiczne: sadzenie drzew, rajdy rowerowe; organizujemy prelekcje na tematy trapiące naszych uczniów...

 

Reasumując: sukcesem nas wszystkich, będzie określanie naszej szkoły podstawowej i naszego liceum, najlepszym lub jednym z najlepszych szkół podstawowych / liceum na Mokotowie. Do wspólnej, ciężkiej i długiej pracy na rzecz tego ideału zachęcam wszystkich pracowników, uczniów, rodziców i ludzi dobrej woli. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie uwagi, podpowiedzi, krytyczne opinie... Jestem do Państwa dyspozycji... Zdaje sobie sprawę, że aby zasłużyć na tytuł: "dobre liceum na Mokotowie" lub "dobra szkoła podstawowa na Mokotowie" trzeba włożyć wiele lat pracy, ale wyzwania takiego się podejmuje. 

 

Zachęcam Państwa do częstego odwiedzania naszej nowej strony Internetowej. Medium to będziemy starać się używać systematycznie, by dostarczać Państwu zawsze aktualne i wartościowe informacje o Naszej Szkole.